İLİŞKİ VE DATE DENİLEN GERGİN ANLAR!

Yunus Sezener
2 min readMay 8, 2021

--

DATE NEDİR?

Bir ilişkiye başlamanın ilk adımı hepimizin bildiği gibi ilk tanışma sürecidir. İngilizcede “date” diye tanımlanan bu tanışma ritüeli birçoğumuz için hem çok heyecan verici hem de çok gerginlik veren bir süreçtir. Birini tanımak için birkaç kez görüşmemiz gerekse de date dediğimiz ilk görüşme asıl hikâyenin ortaya çıktığı birkaç saattir. Bazılarımız date’leri son derece eğlenceli bir macera gibi görme eğilimdeyken, bazılarımız da son derece gergin ve çekingen olabiliyoruz. Hatta bazı kişiler bu stresten kendini kurtarmak için ilişki olasılıklarını ilk görüşme aşamasına getirmeden eleyebiliyor.

DATE KURALLARI NELERDİR?

Bu ilk görüşme seansları için unutmamamız gereken ilk kurali hissettiğimiz şeylerin aynılarını ya da çok benzerlerini karşı tarafında hissediyor olduğudur. Biz nasıl heyecan, endişe, kendini güvende hissetmeme, hoşlandığını ya da hoşlanmadığını belli etmeme, panik, sıkılma gibi birçok duyguyu gizlemeye çalışıyorsak, karşı taraf da aynı şeyleri yaşıyor olabilir.

İLİŞİKİ VE DOĞAL OLMA

Bu nedenle bu görüşmelerde sevgili adayımızı ve görüşmenin içinde onun yaptığı ve söylediği şeyleri bu anlamda değerlendirmekte fayda var. Bazen böyle stresli anlarda birtakım duyguları bastıralım derken, aslında hiç olmadığımız biri gibi görünmemiz çok mümkün!

DATE KİŞİYLE İLİŞKİ DEĞERLENDİRMELERİ

Bazen yalnızlığımızı bir an önce sonlandırmak, hemen bir sevgili yapmak, hızlıca evlenebilmek gibi altta yatan nedenlerle karşımızdakini gözümüzde büyütmemiz de mümkün olabiliyor. Kendimizi ilk görüşmeden itibaren fazlaca kaptırıp, ilişki olasılığına çok hızlı giriş yapmış olabiliyoruz. Kimi zaman bu nedenle ya da gerçekten karşımızdakinden çok hoşlandığımız için hataya da düşmüş olabiliyoruz.

YAPILAN ARAŞTIRMALAR

Yapılan araştırmalar birinden hoşlandığımızda beynimizin o kişinin hatalarını ve kusurlarını görmezden geldiğini ve o kişinin bize mükemmel göründüğünü gösteriyor. Aynı mantıktan yola çıkarak beynimizin birinin daha fotoğrafını gördüğümüzde pek içimiz ısınmadıysa ya da hayal ettiğimiz gibi görünmediğini düşünüyorsak, o kişiyle ilgili var olan veya olmayan bütün kusurları bir anda ortaya çıkardığımızı söyleyebiliriz.

DATE SAKİN VE RAHAT DAVRANIN

Yani bu demek oluyor ki, date dediğimiz ilk buluşmalarda karşımızdaki kişi ya da ilişki olasılığımız hakkında pozitif ya da negatif çok keskin değerlendirmeler yapmamak gerekiyor. Eğer gerginseniz, date’e çıktığınız kişiye gergin olduğunuzu söyleyin… Muhtemelen karşınızdaki kişi de aynı sizin gibi gergindir ve bu açılma aranızdaki buzları eritecektir.

DATE İLİŞKİ DE NE SONUÇLAR ELDE EDİLİR?

Eğer karşı taraf sizin gibi gergin değil, son derece rahat ise bu sefer o sizi rahatlatmak için bir şeyler yapacaktır ve yine buzlar eriyecek, ortam daha sıcak olacaktır. En kötüsü buzlar erimez ve birbirinize uygun olmadığınızı anlamış olursunuz. Bu hiçbir şey bilmeden birtakım yargılara ve keskin kararlara varmanızdan çok daha iyidir.

--

--