İLİŞKİ DE EMEK VE ZAMAN DEMEKTİR!

Yunus Sezener
2 min readMay 8, 2021

Birçoğumuzun, yani single olan birçoğumuzun kafasında yeni bir ilişkiyle ilgili belli beklentileri var. Uyumlu ilişki, ideal sevgili, ideal eş, güvenli ilişki, ruh eşi, aşkı bulma, ciddi ilişki, doğru eş, heyecan yaratacak bir partner… bunlardan sadece bazıları. Aslında bütün bu düşünceler ya da daha doğru tanımıyla kalıplar tatmin edici bir ilişkinin önünde duran en aşılmaz engelleri oluşturuyor. Aslında hiçbirimiz için özellikle ilk tanışma aşamasında ideal sevgili, kusursuz partner, doğru eş, ciddi ilişki, uyumlu ilişki gibi kavramlar geçerli değil; daha doğrusu bunların hepsi mümkün de değil! Bütün bu kavramlar yaşamımızda bir şekilde hayatımıza girecekse de belli bir yaşanmışlık ve uyumlanma sürecinden sonra gerçekleşecek kavramlar. Biz ne zaman en baştan bu idealize edilmiş kalıpları kontrol etmeye ya da test etmeye çalışsak, o ilişki olasılığı elimize yüzümüze bulaşıyor.

Herkes uyumlu, kendisi için ideal ve kendi kafasında yaratmaya çalıştığı mutlu beraberliğin peşinde… En temelde bunların hepsinin olacağını beklemek aslında hiç de olası değil. Bize dayatılan bilgi tıpkı masallardaki gibi “Sonsuza kadar mutlu yaşadılar” ya da romantik komedi filmlerindeki gibi “Zengin oğlan fakir kız” kalıplarından ibaret. İster istemez bilinçaltımızda bu kalıpları referans alarak yaşayacağımız ilişkinin bu kalıpları içeren bir şeyler yaşatması gerektiği yanılgısına kilitleniyoruz. Tarafların birbirine kur yapma aşamasında yaptığı beğeni göstergeleri ya da ekstra ilgili tavırlar bu masalsı mükemmelliği yakaladığımız yanılgısını destekleyerek daha da büyük bir yanılgının içine düşmemize neden oluyor. İlişkinin o ilk ateşli evresi kısa zamanda bitip de kişiler fabrika ayarlarına geri döndüğünde ya ilk etapta tanıdığımızı sandığımız kişiden çok başka bir insan gördüğümüzü düşünüyoruz ya da kısa sürede terk ediliyoruz hissine kapılıp umutsuzluğa düşüyoruz.

Her şeyden önce bir ruh eşi arıyorsanız; aramayın! Zira ruh eşi aranmakla bulunacak bir şey değil. Ruh eşi sizin o kişiye ne kadar emek verdiğinizle, o kişinin sizinle ilişkisine ne kadar emek harcadığıyla alakalı bir şey, yaşanmışlıkla ilgili bir durum. İlk gördüğünüz anda bin yıldır tanışıyormuşsunuz hissine kapıldığınız insanlar olabilir, ama onun adı ruh eşi değil; başka bir şey. Mutlaka ruh eşi addedecekseniz, ruh eşim olabilecek kişilerden bir tanesi deyin bari çünkü bu olasılıkları tamamen sizin lehinize çevirebilir.

Aynı şekilde aşkı da arıyorsanız ya da aşkı yaşamak istiyorum diyorsanız; bu söylemi de kendinizde iptal edin. Zira aşk da aynı ruh eşi gibi aramakla bulunmaz. O geldi mi gelir! Ne size sorar, ne de aşık olduğunuz kişiye…

İdeal eş, uyumlu ilişki, ciddi ilişki, güvenli ilişki gibi kavramlar da aslında tamamen yaşanmışlıkla alakalı! Bir ilişki olasılığını yaşamadan (yani bu konuda harekete geçmeden), ilişki olasılığınıza şans vermeden, zaman tanımadan bunlara sahip olup olamayacağınızı asla bilemezsiniz. En baştan bu kalıpları garanti etmek, anlamak, biliyor olmak da mümkün değildir!

Bu nedenle bu tür kalıpları bulmak ya da ilişkinin en başında garanti altına almak yerine ilişki olasılığınıza şans ve zaman verin. Çünkü ancak bir ilişki içinde zaman ve emek vererek bu kavramlara sahip olup olamayacağınızı anlamanız mümkün olacaktır.

--

--